Wczoraj poznaliście rodzaje krajobrazów. Macie ciekawe notatki. Dziś jeszcze obejrzyjcie filmik o mapie i elementach krajobrazu, a po nim dostaniecie zadanie na dziś.
Już wiecie, że kolory na mapie mają określone znaczenie. Wcześniej mówiliśmy o tym, że woda jest zaznaczana kolorem niebieskim. Teraz dowiadujecie się, że niziny są ciemnozielone i jasnozielone, wyżyny żółte , kotliny i góry niskie pomarańczowe, a góry wysokie czerwone (a czasami, na niektórych mapach, brązowe).
Im niżej położony teren, tym kolor zielony jest ciemniejszy, w miarę podwyższania się terenu zieleń mapy jaśnieje.
Uproszczona mapa Polski w kolorze wygląda tak:
I teraz zadania dla Was, z mapą Polski związane.
1.
Wczoraj odkodowaliście obrazek, na którym powstał czarny kontur Polski. Teraz Waszym zadaniem jest wypełnić ten kontur kolorowymi kwadracikami, aby powstała mapa. Musicie najpierw zaznaczyć na niebiesko Wisłę, Odrę i jezioro Śniardwy. A potem wypełnić pozostałą część mapy odpowiadającymi prawdziwej mapie kolorami. Dobrze się zastanówcie, bo pomylić się nie można. Praca będzie wyglądała najlepiej, jeśli będziecie kolorować każdy kwadracik osobno.
2.
Jak już zakodowaliście mapę, napiszcie kod do swojego obrazka. Konturu nie, on już ma kod. Wasze zadanie to zakodować kolory niebieski, zielone, żółty, pomarańczowy i czerwony. Pamiętajcie, ze kod piszemy po kolei kolorami, od góry obrazka w dół, w kolejności alfabetycznej, czyli kolor i A cyfry, B cyfry, C cyfry i tak dalej - to pisanie kodu po kolei jest bardzo ważne.
3.
Na deser kolorowanka z mapą - taką nietypową, związaną z najciekawszymi miejscami w Polsce. Ciekawa jestem Waszych pomysłów na jej pokolorowanie. Mam nadzieję, że rozpoznajecie, jakie miasta zostały tu zaznaczone i zilustrowane 😀
Na zakończenie tygodnia zapraszam Was do egzotycznego tańca!
To już wszystko na dzisiaj. Życzę Wam i Waszym Rodzinom miłego weekendu. Do poniedziałku, paaaaaa.
Wasza Pani Basia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz