wtorek, 26 maja 2020

Lekcje 27.05.2020r.

Dzień dobry!
Mam nadzieję, że wczorajszy dzień był dla Waszych Mam pełen miłych niespodzianek. Serdecznie dziękuję Mai i Lence, że podzieliły się ze mną recytacją wiersza - było mi ogromnie miło Dziewczynki usłyszeć Was i zobaczyć, przesyłam Wam gorące uściski 💕

A dziś wracamy do tematu wód.
Zanim zaczniemy, pewna nowość - nie będę Wam dziś pisała, kiedy robimy przerwy - sami zdecydujcie, kiedy będziecie ich potrzebować i wtedy je sobie zorganizujcie. Pamiętajcie, że mózgowi do odpoczynku i nabrania sił do dalszej pracy potrzebne są woda, tlen i ruch.

Wiecie już, że wody możemy podzielić na płynące i stojące. Wiecie, jakie wody zaliczamy do każdej z tych kategorii. Jeśli coś umknęło Wam z pamięci, zajrzyjcie raz jeszcze do prezentacji i zróbcie na ten temat krótką notatkę, aby móc zajrzeć do zeszytu, kiedy znów pamięć okaże się zawodna. Czyli pierwsze zadanie, na rozgrzewkę, to krótka notatka: podział wód. Jest to początek tego, co dziś zapiszecie jako wiadomości z lekcji.

Zobaczcie mapę Polski. Wody na mapie zaznacza się kolorem niebieskim. Widać rzeki (jakby niebieskie wstążki), jeziora (jakby niebieskie plamki) i, oczywiście, morze.


Najdłuższą rzeką Polski jest Wisła. Obejrzyjcie filmik o królowej polskich rzek (tak właśnie jest nazywana Wisła).



Po obejrzeniu filmu zróbcie krótką notatkę o Wiśle (jak nazywa się początek i koniec rzeki, skąd wypływa i dokąd uchodzi Wisła, jakie ważne miasta nad nią leżą (w filmiku jest mowa o dwóch, dlatego spójrzcie na mapę Polski i spróbujcie wypisać inne duże nadwiślańskie miasta), jak nazywają się rzeki, które wpadają do Wisły.

Obejrzyjcie film o najdłuższych rzekach i największych jeziorach w Polsce:


Kolejny element notatki - wypiszcie nazwy sześciu najdłuższych rzek i sześciu największych jezior w Polsce. Długość rzek podawana jest w znanych Wam jednostkach, czyli kilometrach. Natomiast powierzchnia jezior w nieznanych Wam kilometrach kwadratowych (tak czytamy pojawiający się przy nazwach jezior skrót km2). Nie szkodzi, że nie znacie tej jednostki - ponieważ wszędzie podana jest ta sama, można porównać liczby, czy na pewno podawane są od największej do najmniejszej (a porównywać liczby do tysiąca już potraficie). W notatce nie musicie podawać długości i powierzchni - wystarczy wypisać nazwy  rzek od najdłuższej i jezior od największego.

 A teraz na mapie Polski podpiszcie sześć najdłuższych rzek. Uwaga, zadanie ma pewien haczyk - jedna z tych rzek nie jest zaznaczona i sami musicie ją narysować.


Dla ułatwienia pokażę Wam jeszcze jedną mapę, łatwiejszą do odczytu.


Myślę, że teraz to zadanie jest już naprawdę proste 😀

A na koniec trochę matematyki i zabawy z mnożeniem.


 I to już wszystko na dzisiaj. Do jutra!
                                                                        Wasza Pani Basia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz